×

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.

Uyumsoft e-İrsaliye ile Yolda Kaybolmaya, İş Süreçlerinde Vakit Kaybına Son!

Hemen Uyumsoft ile e-İrsaliye’ye geçin, sevkiyat süreçleriniz aksamasın, ticaretiniz yarım kalmasın.

Yoksa siz hala Uyumsoft’un avantajlı E-fatura geçiş sürecinden haberdar değil misiniz ?

e-İrsaliye Hakkında En Çok Merak Edilenler

İrsaliye ne demek?

İrsaliye; genel itibari ile satıcı tarafından hazırlanan ve herhangi bir malın satış işlemenin tamamlanmasının ardından elde edilen bedelin tutarını gösteren bir belge olarak tanımlanmaktadır. Mal hareketlerinin elektronik ortamda düzenli bir şekilde izlenebilmesi amacıyla, hali hazırda kağıt ortamda düzenlenmekte olan “sevk irsaliyesi”nin, elektronik belge olarak elektronik ortamda düzenlenmesine ise e-İrsaliye denir.

İrsaliye ve fatura arasındaki fark nedir?

İrsaliye ve fatura sıkça karıştırılan terimlerdir. Ancak fatura olmayan sevk irsaliyesi; satıcı tarafından hazırlanan, açıklayıcı bir belgedir. Malın satışının yapılması halinde, o mal gerekli adrese teslim edilirken düzenlenmesi gerekir, fatura yerine kullanılamaz. Malın depodan çıkarılması için ve malın gereken yere teslim edildiğinin kanıtı olarak; sevk irsaliyesi satıcı firma tarafından imzalanmaktadır. Alıcı tarafından ise malın teslim alındığına dair imzalanması gerekmektedir. Bu belgenin imzalanmaması, malın teslim edilmediğini ortaya koyar. Belgede imza varsa o malın teslimi gerçekleşmiş kabul edilir.

İrsaliye olmazsa ne olur?

Mal sevkiyatı sırasında irsaliyenin kağıt çıktısı ya da elektronik görüntüsü araçta bulundurulmak zorundadır. Araçta bulunmaması ya da görüntülenebilir olmaması durumunda yol denetim memurları tarafından sorgulama ve doğrulama yapma işlemine olanak sağlanamamış olur.

İrsaliye hangi durumlarda kesilir?

Malın fiili olarak sevk edileceği, bir yerden bir yere taşınması durumunda kesilmelidir.

İrsaliye kaç gün içinde fatura edilir?

İrsaliye 7 gün içerisinde faturalaştırılmalıdır.

e-İrsaliye iptal edilir mi?

e-İrsaliye belgesinin iptali söz konusu değildir. Bununla birlikte malın fiili sevkinden önce, malın muhteviyatının ya da alıcının hatalı olduğunun tespiti durumunda, alıcı tarafından e-İrsaliye muhteviyatının tamamına “irsaliye yanıtı” ile “ret” yanıtı verilebilir.

İrsaliye olmadan fatura kesilir mi?

Fatura'nın önce düzenlendiği hallerde mal sevkiyatı ne zaman olacak ise sevk irsaliyesinin (e-İrsaliye'nin) bu tarihten önce düzenlenmesi gerekmektedir.

İrsaliye fatura yerine geçer mi?

Malın teslimi (teslim sayılan haller dahil) anında e-Fatura ya da e-Arşiv Fatura düzenlenmesi, belge üzerinde düzenleme tarihi yanında düzenleme zamanının da saat ve dakika olarak gösterilmesi, belge üzerinde “İrsaliye yerine geçer.” ibaresine yer verilmesi ve kâğıt çıktısının satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanması koşuluyla, e-Fatura ya da e-Arşiv Fatura’nın kâğıt çıktısı sevk irsaliyesi yerine geçeceğinden bu tür durumlarda ayrıca e-İrsaliye düzenlenmesine gerek bulunmamaktadır.

İrsaliye 7 gün içinde fatura edilmezse ne olur?

Vergi Usul Kanunu’nun 231\/5.inci maddesine göre fatura, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azamî 7 gün içinde düzenlenir. Bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturalar için “hiç düzenlenmemiş sayılır” hükmü bulunmaktadır.
CVK-Group-1.jpg
Dedeman-Holding-1.png
Elle-Ayakkabı-1.png
ENKA-İnşaat-ve-Sanayi-AŞ-1-1.png
Erpiliç-1.jpg
Hamidiye-Su-1.jpg
Kolin-Holding-1.png
Limak-Holding-1.jpg
Matraş-Deri-1.jpg
Microsoft-Türkiye-1-1.png
Milangaz-1.jpg
mudo-1.jpg
İKEA-1.png
İzmir-Gaz-1.png
Miele-Elektrikli-Aletler-1.png

whatsapp

whatsapp

Sizi Arayalım

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.
En kısa sürede uzman ekiplerimiz size
dönüş yapacaktır.

    ×

    Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.