×

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.

Elektronik Defter Genel Tebliği ve Vergi Usül Kanunu Genel Tebliği, 19 Ekim tarihinde,  30923 Sayılı Resmi Gazete içerisinde yayınlandı. Yeni yayınlanan Tebliğ ile birlikte, Türk ticaret hayatında büyük bir kapsamı olan elektronik belge düzenlenmesinin yapılmasına başlandı. Yayınlanan tebliğin ardından, yeni e-Arşiv mükellefleri de kapsamın içine girmiş bulundu. e-Arşiv fatura kullanımı zorunlu olan yeni mükellefler kimlerdir diye bakıldığında, e-Fatura uygulamasına dahil olanlar, İnternet aracılığı ile satış kiralama işlerine İnternet siteleri yoluyla aracılık edenler ve İnternet reklamları yayınlayan internet reklam hizmet aracılarının, Ocak 2020 tarihi itibariyle e-Arşiv fatura kullanmalarının zorunlu olduğu açıklanmıştır.

e-Arşiv Faturaya Geçmek İçin, Hangi Yöntem Tercih Edilmelidir?

e-Arşiv Fatura’ya geçmek isteyen mükellefler, uygulamayı kendi bilgi işlem sistemlerinden veya özel entegratör sistemi üzerinden olmak üzere, iki ayrı yöntemden birisini seçerek, yapmaktadır. e-Arşiv Fatura uygulamasını kendi bilgi işlem sistemi üzerinden kullanmak isteyen mükelleflerin, efaturagov.tr ’de yayınlanmış olan “e-Arşiv uygulaması başvuru kılavuzu”nda açıklanan şartları ve altyapıyı yerine getirmeleri gereklidir. Uygulamayı, e-arşiv izni alan özel entegratörler ile kullanmak isteyen mükellefler ise, özel entegratörden hizmet alarak e-Arşiv fatura uygulamasına başlamaktadırlar. Burada, özel entegratörler, kendilerine başvuran mükellefler için istenen gerekli bilgileri, efatura.gov.tr ’deki internet adresinde yayınlanan kılavuzda bulunan açıklamaya uygun şekilde, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’e elektronik ortamda bildirmektedirler.

e-Arşiv Fatura’da Değerlendirme Nasıl Oluyor, Geçiş İzni Nasıl Veriliyor?

Az önce de ifade ettiğimiz üzere, e-Arşiv Fatura kullanması zorunlu olan mükellefler, e-Arşiv uygulamasına geçişi kendi sistemleri üzerinden yapabileceği gibi özel entegratörler vasıtası ile de yapabilirler. e-Arşiv mükellefleri, uygulamaya geçişi firmalarının bilgi işlem sistemi üzerinden yapmayı isterlerse, GİB’in istediği belgeleri ve raporları hazırlayarak, GİB’in onayına iletmektedirler. İletilen bu belgeler, GİB tarafından değerlendirilir ve gerekli olduğunda ilave ek çalışmalar daha istenebileceği gibi, mükellefin firmasındaki bilgi işlem sistemi yerinde de incelenebilmektedir. Özetle, mükellefin, GİB’in istediği standartları yerine getirilmesinin ardından, yapılan değerlendirmenin sonucunda, mükelleflere e-Arşiv Fatura sürecini kendi firmasında yönetme izni verilmektedir. Eğer, belgelerde eksiklikler mevcut ise, eksikliklerin giderilmesi noktasında, mükellefe ek süre tanınmaktadır. Nitekim, mükelleflerin hemen hemen tamamına yakını, e-Arşiv dahil diğer e-Dönüşüm (e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter, e-İrsaliye vb) uygulamalarında, ülkemizin inovasyon lideri Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ ’nin aralarında bulunduğu özel entegratörlerden birini seçerek, e-Dönüşüm sürecini yönetmeyi tercih etmektedir.e-Arşiv fatura hakkında Telefonla Bilgi Almak İçin Tıklayın.

CVK-Group-1.jpg
Dedeman-Holding-1.png
Elle-Ayakkabı-1.png
ENKA-İnşaat-ve-Sanayi-AŞ-1-1.png
Erpiliç-1.jpg
Hamidiye-Su-1.jpg
Kolin-Holding-1.png
Limak-Holding-1.jpg
Matraş-Deri-1.jpg
Microsoft-Türkiye-1-1.png
Milangaz-1.jpg
mudo-1.jpg
İKEA-1.png
İzmir-Gaz-1.png
Miele-Elektrikli-Aletler-1.png
Sizi Arayalım

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.
En kısa sürede uzman ekiplerimiz size
dönüş yapacaktır.

    ×

    Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.