×

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.

ERP Projelerine Başlamak İçin Doğru Zaman

1
e-fatura
1

Harun Savsar
Uyumsoft İnsan Kaynakları Yöneticisi

ERP sistemleri, artık bir ihtiyaçtan öte, firmalar için rakipleri ile yarışabilmek adına bir zorunluluk haline gelmiştir. ERP projesine başlamak, işletmeniz için alacağınız kararlardan belki de en mühim olanıdır.

ERP projelerinin riskleri

Öncelikle, bir ERP projesine başlamanın doğru zamanı olmadığını belirtmek gerekir. Bu kadar önemli bir kararı alırken, tüm riskleri göz önünde bulundurmak gerekir. Bu riskler nedeniyle ERP projelerinin sürekli olarak ertelenmesi sorun yaratmaktadır. ‘Çalışanların, bu işe ayıracak vakitleri yok’ , ‘Yöneticiler, bu yaz tatile çıkacaklar’, ‘Gereken bütçeyi sağlayabileceğimizden emin değiliz’ firmalara oldukça tanıdık gelecek bahanelerdir. ERP projelerine başlamadan önce, birçok şirketin sıklıkla dile getirdiği bu sözler, alınacak önemli kararın ardında yatan telaşı simgeler niteliktedir. Bu telaşı doğru değerlendirerek, avantaja çevirmek tamamen işletmelerin elindedir.

ERP proje maliyeti

Bir ERP projesine başlamadan önce, her işletme için en korkutucu olan konu kuşkusuz ki maliyettir. Dolayısıyla yapılması gerekenler arasında, öncelikli olan maliyet karşılaştırmasıdır. Bu karşılaştırma ile bir ERP projesine başlamanın getirileri ve yapılması gereken yatırım tutarı arasındaki farkı görerek hareket etmek, sizi daha güvende hissettirecektir. Para, zaman, kaynaklar, yatırımınızı yaptığınız sırada etkili olacak faktörlerdir. Fakat bununla birlikte birçok uygulama gösteriyor ki; yeni bir sistem uygulaması bu maliyetleri karşılamaktadır. Kısacası, yeni bir teknoloji sizden para götürecekmiş gibi görünmesine rağmen, birçok noktada para kazanmanıza yardımcı olmaktadır.

ERP’nin ICT stratejisindeki yeri

ERP uygulamasına başlamadan önce gözden geçirmeniz gerek bir diğer konu ise, doğru bir IT stratejisine sahip olmaktır. Kurumsal yazılım konusunda artan seçeneklerin tümünü değerlendirmek olanaksız olduğundan önceliği kendi kurumunuzu değerlendirmeye vermelisiniz ve doğru bir IT stratejisi ile yola çıkmalısınız.

Kısacası bir ERP projesine başlamadan önce kendi kurumunuzun ihtiyaçlarını doğru belirleyerek, kararlarınızı ihtiyaçlarınıza göre vermelisiniz. Başta da söylediğimiz üzere, bir ERP projesine başlamak için doğru bir zaman yoktur. Doğru ERP projesi seçimi ve bu seçim sonrasında danışmanlık hizmetleri ile zorlu süreci birlikte yaşayabileceğiniz doğru bir ekip vardır.
Başarıya giden yolda, yol arkadaşınızı doğru seçtiğiniz sürece, ERP uygulamanızın başarısızlık riski minimuma inerek, rakipleriniz arasındaki avantajınız gözle görülür biçimde artacaktır.

CVK-Group-1.jpg
Dedeman-Holding-1.png
Elle-Ayakkabı-1.png
ENKA-İnşaat-ve-Sanayi-AŞ-1-1.png
Erpiliç-1.jpg
Hamidiye-Su-1.jpg
Kolin-Holding-1.png
Limak-Holding-1.jpg
Matraş-Deri-1.jpg
Microsoft-Türkiye-1-1.png
Milangaz-1.jpg
mudo-1.jpg
İKEA-1.png
İzmir-Gaz-1.png
Miele-Elektrikli-Aletler-1.png
Sizi Arayalım

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.
En kısa sürede uzman ekiplerimiz size
dönüş yapacaktır.

    ×

    Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.