×

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.

Ön muhasebe, ticari faaliyette bulunan tüm işletmelerin mutlaka gerçekleştirmesi gereken bir işlemdir. Kurumların mali hareketlerinin kayıt altına alınması amacıyla gerçekleştirilen ön muhasebe süreci, şirketlerin finansal işlemlerinin kolayca organize edilebilmesine ve vergilerin eksiksiz şekilde ödenebilmesine yardımcı olur. En küçük ölçekli işletmeler dahi finansal anlamda çok sayıda girdi ve çıktıya sahiptir; bu sebeple ön muhasebe işlemlerini tamamen insan gücüyle gerçekleştiren firmalar, çok sayıda hatayla ya da zaman kaybıyla karşılaşabilir. Bu sorunlardan tamamen kurtulmak ve ön muhasebe sürecini kusursuz bir şekilde gerçekleştirmek için ise ön muhasebe programı kullanmanız önerilir.

Ön Muhasebe Nedir?

on-muhasebe-nedir

Ticari işletmeler, her gün çok sayıda harcama gerçekleştirir ve sıklıkla da ödeme alır. Bu finansal hareketlerin kayıt altına alınması ise son derece önemlidir. İşletmelerin finansal olarak attıkları her adımın kaydedilmesi, hem şirketlerin kar ve zarar durumlarını belirlemeleri hem de ödeyecekleri vergileri hesaplamaları açısından kritik bir süreçtir. Şirket kasasındaki artı ve eksi yönlü değer değişimlerinin tamamının kaydedilmesine ise ön muhasebe adı verilir. Bu sürece “ön” adı verilmesinin sebebi, sonraki detaylı muhasebe işlemleri ve hesaplamaları için bir ön adım olmasıdır.

Ön Muhasebe Nasıl Yapılır?

Ön muhasebe yapmanın iki ayrı yöntemi bulunur. Bunlardan ilki, geleneksel yöntemdir. Geleneksel yöntemde herhangi bir akıllı sistem kullanılmaz ve veriler elle ya da manuel olarak bilgisayar programlarıyla tutulur. İkinci yöntem ise ön muhasebe yazılımı kullanmaktır. Uygun maliyetli ön muhasebe yazılımı kullanımı, muhasebe işlemleri için daha az personel istihdam etmenizi sağlayarak işletme bütçenizi düşürür. Kullanımı kolay ön muhasebe yazılımı ile çalışmanız, hata oranınızı azaltarak şirket karınızı yükseltmenizi de kolaylaştırır.

Ön Muhasebede Yapılan İşlemler Nelerdir?

Ön muhasebe sürecinde yapılması gereken işlemler, şirket kasasındaki değişimlerin tamamını kaydetmektir. Ayrıca bu süreçte aşağıdaki işlemlerin de gerçekleştirilmesi gerekir:
• Fatura işlemlerinin belgelenmesi,
• Cari hesabın takip edilmesi,
• Bordro takibi,
• İşletmeye ait stokların denetlenmesi,
• Tahsil edilmemiş çek ve senetlerin takibi.

Ön Muhasebe Yazılımlarının Avantajları Nelerdir?

Ön muhasebe sürecinde yazılım kullanmak, şirketler için benzersiz avantajları da beraberinde getirir. Ön muhasebe yazılımları, karmaşık adımlardan oluşan ön muhasebe sürecini basit ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilmenize yardımcı olur. Her türlü cihazdan kullanabileceğiniz yazılımlar, muhasebe kayıtları tutulurken yaşanan zaman kaybının da önüne geçer. Muhasebe süreçlerinin manuel olarak gerçekleştirilmesi durumunda yaşanan en büyük sorunlardan biri de hesap hatasıdır. Kimi zaman hesap hataları, işletmelerin önemli ölçüde ceza almasına ve fazla vergi ödemesine yol açabilir. Ön muhasebe yazılımları ise tüm hesaplamaları kusursuz ve hatasız bir şekilde gerçekleştirerek şirketinizin mali durumunu güvende tutmanıza yardımcı olur.

Ön Muhasebe Programı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ön muhasebe programı seçerken dikkat etmeniz gereken öncelikli kriterler;
1. Kullanıcı dostu ara yüze sahip olması,
2. Bulut tabanlı olması,
3. e-Belge entegrasyonuna sahip olması,
4. Uygun maliyetli olması

Kullanabileceğiniz en güvenilir ve en avantajlı yazılımlar arasında ise yer alan ekoCARİ bulut tabanlı ön muhasebe programı arayanlar için son derece idealdir. ekoCARİ, her yerden kullanılabilmesiyle size büyük bir kolaylık sağlar ve muhasebe kayıtlarında problem yaşamanızın önüne geçer. Son derece uygun bir maliyetle edinebileceğiniz ekoCARİ, şirket giderlerinizi azaltmanızı kolaylaştırır. Pratik bir şekilde kullanabileceğiniz ve işletmenizin tüm muhasebe kalemlerini rahatça kayıt altına alabileceğiniz ekoCARİ, hatasız işlemler için de son derece idealdir. eUyum entegrasyonu sayesinde ise tek bir platform üzerinden e-belgelerinizi (e-Fatura, e-Arşiv, e-İrsaliye, e-SMM vb) düzenleyip, ön muhasebenizi yönetebilirsiniz.

Siz de işletmeniz için ekoCARİ’yi tercih edebilir ve ön muhasebe konusundaki her türlü problemden kolayca kurtulabilirsiniz. ekoCARİ ile ilgili detaylı bilgi almak için ekoCARİ iletişim formunu doldurabilirsiniz.

CVK-Group-1.jpg
Dedeman-Holding-1.png
Elle-Ayakkabı-1.png
ENKA-İnşaat-ve-Sanayi-AŞ-1-1.png
Erpiliç-1.jpg
Hamidiye-Su-1.jpg
Kolin-Holding-1.png
Limak-Holding-1.jpg
Matraş-Deri-1.jpg
Microsoft-Türkiye-1-1.png
Milangaz-1.jpg
mudo-1.jpg
İKEA-1.png
İzmir-Gaz-1.png
Miele-Elektrikli-Aletler-1.png
Sizi Arayalım

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.
En kısa sürede uzman ekiplerimiz size
dönüş yapacaktır.

    ×

    Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.