×

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.

Muhtasar beyanname, işverenlerin ya da vergi tevkifatı yapan kuruluşların en çok dikkat etmesi gereken konular arasında ilk sıralarda yer alır. Gelir vergisi beyanları arasında yer alan muhtasar beyanname; kamu kuruluşları, özel şirketler, dernekler ve vakıflar gibi kurumlar tarafından devlete bildirilir. Eğer siz de muhtasar beyannamenin ne zaman ve ne şekilde verileceğini merak ediyorsanız sizin için hazırlanan bu rehbere hemen göz atabilirsiniz.Muhtasar Beyanname Nedir?

Muhtasar Beyanname Nedir?

Muhtasar, stopaj usulü bir vergilendirme yöntemidir. Muhtasar vergisi mükelleflerinin, vergi dairelerine dönemsel muhtasar vergilerini beyan ederken kullandıkları evrak ise muhtasar beyanname olarak isimlendirilir. Muhtasar vergisi, esas borçlu yerine o borçlunun vergisini ödemekle mükellef olan kuruluş tarafından ödenir. Örneğin ticari bir firmada çalışan personel, doğrudan borçludur. Personele ait muhtasar vergisi ise mükellef kuruluş olan ticari firma tarafından ödenir. Böylece çalışanın vergisi, geliri kendi eline geçmeden önce ödenmiş olur.

Muhtasar Beyanname Nasıl Hesaplanır?

Stopaj vergi matrahı olarak da isimlendirilen muhtasar vergisi, vergi ödemesi yapacak kuruma ve vergisi ödenecek şahısların koşullarına göre değişiklik gösterir. Bu değişiklikler ise vergi idaresi tarafından verilen kodlarla hesaplanır.

Muhtasar Beyanname Kodları Nelerdir?

Muhasebe ve vergi işlemlerinde kullanılan altı farklı muhtasar beyanname kodu bulunur. Bu kodlar ve anlamları ise aşağıdaki gibidir:

Kimler Muhtasar Beyanname Verir?

Muhtasar beyanname vermekle yükümlü olan kuruluşların listesi aşağıdaki gibidir:

Muhtasar Beyanname Ne Zaman Verilir?

Muhtasar beyanname, bir ya da üç aylık periyodlar hâlinde düzenlenir. Muhtasar beyanname verme süresi, vergisi ödenecek kişi sayısına göre değişir. Bir kuruluş ya da şirketin üç aylık beyanname düzenleyebilmesi için sorumlu olduğu vergi mükelleflerinin sayısının 10’dan az olması gerekir. 10’dan fazla kişinin muhtasar vergisini ödeyecek kuruluşların ise muhtasar beyannamesini her ay düzenlemesi zorunludur. Muhtasar beyannamesi, her ayın 26’sında ödenir. Ödeme esnasında damga vergisinin unutulmaması da son derece önemlidir. Muhtasar beyanname damga vergisi 2021 yılı için 64,10 TL’dir. Muhtasar vergisi, dilenirse internet üzerinden de ödenebilir. E-beyanname muhtasar vergisi masrafları da vergi dairesine ödenecek miktarla aynı şekilde hesaplanır.
Mali müşavir yazılımı ekoSMMM ile muhtasar beyannamesi de dahil olmak üzere tüm beyannameler manuel veya online işlemler ile tek tek veya toplu olarak gönderilebilir.

Stopaj ve Muhtasar Aynı mıdır?

Stopaj ve muhtasar vergilerinin tanımlarının benzer olması, pek çok kişinin kafasını karıştırır. Çok sayıda kişi, stopaj ve muhtasar kavramlarının aynı şey olup olmadığını merak eder. Halk arasındaki kullanımlara göre stopaj ve muhtasar aynı anlama gelse de aslında bu iki kavram arasında teknik bir fark bulunur. Stopaj kavramı, kesinti yoluyla vergi alınması yöntemine verilen isimdir. Muhtasar ise stopaj yoluyla ödenen vergi türünün ismidir. Yani stopaj vergi ifadesi, verginin alınma şeklini ve yöntemini ifade ederken muhtasar vergi ifadesi ise verginin alınma sebebini ve mükelleflerini tanımlar.
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız;e-Fatura nedir?e-Beyanname nedir?e-Serbest Meslek MakbuzuekoSMMM ile büronuz cebinizde!

CVK-Group-1.jpg
Dedeman-Holding-1.png
Elle-Ayakkabı-1.png
ENKA-İnşaat-ve-Sanayi-AŞ-1-1.png
Erpiliç-1.jpg
Hamidiye-Su-1.jpg
Kolin-Holding-1.png
Limak-Holding-1.jpg
Matraş-Deri-1.jpg
Microsoft-Türkiye-1-1.png
Milangaz-1.jpg
mudo-1.jpg
İKEA-1.png
İzmir-Gaz-1.png
Miele-Elektrikli-Aletler-1.png
Sizi Arayalım

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.
En kısa sürede uzman ekiplerimiz size
dönüş yapacaktır.

    ×

    Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.