×

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) e-belge uygulamalarına (e-Fatura, e-Arşiv, e-İrsaliye, e-Defter, e-SMM, e-MM, e-Bilet vd) geçerken zorlukları aşmanın yolu, özel entegrasyon yönteminden yararlanmaktır. Özel entegrasyon yönteminin katkısı şu olmaktadır; mükelleflerin kendilerine ait bilgi işlem alt yapısı veya teknik bilgi-işlem personeli yeterli değilse, GİB’den özel entegrasyon izni almış ve teknik yeterliliğe sahip olan Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ’ni aralarında olduğu bir özel entegratörün bilgi işlem sistemi vasıtasıyla e-Dönüşüm süreçlerini yerine getirebilmektedirler. Uyumsoft AŞ’nin aralarında bulunduğu özel entegratör hizmeti sağlayan firmalar, e-Fatura mükellefleri adına, e-belge kayıtlarını (e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-Defter, e-İrsaliye, e-SMM, e-MM, e-Bilet) oluşturmaya, GİB tarafından yetkilendirilen aracı kurumlardır.

Özel entegratörlerin, mükelleflere katkıları şöyle özetlenebilir:

  1. Özel entegratörler e-Belgeleri, GİB’in belirlediği ve yayınladığı teknik kılavuzlara göre oluştururlar, gönderirler ve takibini yaparlar.
  2. e-Fatura ve e-Arşiv’de, mükellef olan firmaların mali mührüne gerek olunmadan, özel entegratörler kendi mali mührü ya da yüksek hızda imzalama gücüne sahip HSM cihazıyla elektronik kayıtları imzalamaktadırlar.
  3. Özel entegratörler sistemlerinin, 7 gün 24 saat boyunca erişilebilir ve aynı zamanda çalışıyor olmasını taahhüt etmektedirler.
  4. Özel entegratörler, hizmet verdikleri mükelleflerine sundukları portalda, mükelleflerin elektronik kayıtlara ulaşabilmesini sağlamaktadır. Mevzuat konusunda veya teknik kılavuzlarda bir yeni güncelleme olduğunda ise, bunu mükellefleri adına takip etmektedirler. Gerekli bilgilendirmeleri yaparlarken, güncellemeleri uygulamaktadırlar.
  5. Özel entegratörler, hizmet verdiklerin mükelleflerin verisini, Felaket Kurtarma Merkezi olarak yedeklemektedirler; olası bir felaket anında veri kaybı önlenmektedir.

Özel entegratörü seçerken dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) e-belge uygulamalarında (e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-Defter, e-İrsaliye vb) mükelleflerin doğru özel entegratörü seçmek için dikkat etmeleri gereken bir konu da, özel entegratörün piyasadaki konumu ve vermekte olduğu hizmetin ayrıntılarındadır. Özel entegratörlerin, hizmet verdikleri mükelleflerin belgelerini, 10 yıl saklaması gerekmektedir ve bakıldığında 10 yıl uzun bir zaman dilimidir. Bu nedenle, özel entegratör bir firmadan hizmet almayı planlayan mükelleflerin, öncelikle özel entegratörün arkasındaki kurumsal yapısını analiz etmeleri zaruridir.

Aynı zamanda özel entegratörün, bir anda gelebilecek olan yoğun talepleri karşılayacak, GİB tebliğ ve yönetmeliklerindeki değişiklikleri de hızlıca vermekte olduğu hizmetine yansıtabilecek uzman teknik insan kaynağına sahip olup olmadığı değerlendirilmelidir. Özel entegratörler arasında lider konumda olan Uyumsoft AŞ, Türkiye’nin inovasyon lideridir. Uyumsoft’un, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Tokat ve Bakü’deki 6 ofisinde 200’ü aşkın konusunda bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olan çalışanları ve ekosistemindeki 250’yi geçen iş ve çözüm ortağı bulunmaktadır. İnovasyon lideri Uyumsoft, ileri teknoloji konularına odaklanarak yıllık gelirinin büyük bölümünü ar-ge faaliyetlerine ayırmaya devam etmektedir.

CVK-Group-1.jpg
Dedeman-Holding-1.png
Elle-Ayakkabı-1.png
ENKA-İnşaat-ve-Sanayi-AŞ-1-1.png
Erpiliç-1.jpg
Hamidiye-Su-1.jpg
Kolin-Holding-1.png
Limak-Holding-1.jpg
Matraş-Deri-1.jpg
Microsoft-Türkiye-1-1.png
Milangaz-1.jpg
mudo-1.jpg
İKEA-1.png
İzmir-Gaz-1.png
Miele-Elektrikli-Aletler-1.png
Sizi Arayalım

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.
En kısa sürede uzman ekiplerimiz size
dönüş yapacaktır.

    ×

    Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.