×

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.

İşletmeler, çalıştırdıkları her bir personel için “çalışan kişinin özlük dosyasını” düzenlemek zorundadırlar. Şirketlerin her bir çalışanına özel ayrı olarak hazırlayacağı bu özlük dosyasında, personelin kimlik bilgisi, oturduğu ikametgahı, en son mezun olduğu okulun diploması gibi kişisel bilgilerinin yanı sıra, maaşı, doğum izinleri, kendisine kurumdan verilen bilgisayar, cep telefonu gibi demirbaş ürünler dahil bilgiler bulunmaktadır. Özlük uygulamaları departmanında çalışan kişiler; ilgili mercilerden memurlar istediği taktirde, çalışanların özlük dosyasındaki bu belgeleri göstermek zorundadırlar. Nitekim 4857 sayılı İş Kanunu’nda özlük dosyası ile ilgili genel hükümler yer almaktadır ve kanunun 75.’ci maddesi ve 104.’cü maddesi özlük işlemleri ile ilgili hazırlanacak belge ve formların nasıl düzenlenip, saklanması ile ilgilidir. Bu arada her bir personeli için özlük işlemleri yapmayan firmaların, her bir çalışanı adına, idari para cezası ödeyeceğini hatırlatmakta fayda var. Özetle, Kanunun 75.’ci maddesinde, bir işçinin özlük dosyasını düzenlemeyen kurumların, 1.619 TL idari para cezası ödeyeceği belirtilmiştir. Bu nedenle işletmeler, tüm çalışanları için özlük dosyası hazırlamaktadır. Ayrıca, yasalar çerçevesinde hazırlanan bu özlük dosyaları, çalışanların ve işverenin herhangi bir hukuki olayı karşısında, olayların ispatı açısından da oldukça önemlidir. Bir diğer konu ise, çalışanı hakkında birçok bilgiye sahip olan işletmelerin, hukuka uygun şekilde, çalışanlarının özel bilgilerini (örneğin bir borcundan dolayı maaşında haciz olması gibi) diğer şahıslara açıklamaması gerektiği yükümlülüğü bulunmaktadır.

CVK-Group-1.jpg
Dedeman-Holding-1.png
Elle-Ayakkabı-1.png
ENKA-İnşaat-ve-Sanayi-AŞ-1-1.png
Erpiliç-1.jpg
Hamidiye-Su-1.jpg
Kolin-Holding-1.png
Limak-Holding-1.jpg
Matraş-Deri-1.jpg
Microsoft-Türkiye-1-1.png
Milangaz-1.jpg
mudo-1.jpg
İKEA-1.png
İzmir-Gaz-1.png
Miele-Elektrikli-Aletler-1.png
Sizi Arayalım

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.
En kısa sürede uzman ekiplerimiz size
dönüş yapacaktır.

    ×

    Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.