×

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.

2020 yılı ve sonrasına damgasını vuracak teknolojilerden birisi de “sanal gerçeklik” olacaktır. Sanal Gerçeklik teknolojisiyle; oyun, tıp, eğitim, askeriye, seyahat, emlak, reklam, endüstri 4.0, spor, sanat dahil hemen hemen tüm sektörlerde yeni bir dönem başlıyor. Peki, Sanal Gerçeklik nedir; bilgisayarlar aracılığıyla, gerçekte var olmayan herhangi bir ortamın, gerçekmiş gibi sunularak ve aynı zamanda o ortamda bulunuyormuş hissinin de yaşatılması olarak tanımlayabiliriz. Kullanıcılar, çeşitli çevre birimleri (kasklı ekran vd) aracılığıyla, sanal ortamlara girerek, bulundukları ortam ile olan ilişkilerini de kesip, sanal ortamda bulunma ve o anı hissetme durumu ile karşı karşıya olacaklardır.

Sanal Gerçeklik, tüm sektörleri önümüzdeki günlerde daha yoğun etkilemeye başlayacaktır. Etkileyeceği sektörlerden birkaçını bu yazımızda değerlendiriyoruz. Nasıl bir değişim ve dönüşüm yaşanabilir, hep birlikte kısaca bir göz atalım.

 

 1. Oyun

Oyun sektörü, sanal gerçekliğin en yoğun hissedildiği alanlardan birisi olacaktır. Bu sayede oyunlar, hiç olmadığı kadar gerçek bir deneyim sunar hale gelecektir. Oynayanlara da, sanal gerçeklik gözlüklerini takarak, eşsiz bir oyun keyfi yaşamak düşecektir.

 1. Sağlık

Sağlık sektöründe, sanal gerçeklik yoğun olarak kullanılacaktır. Örneğin tıp öğrencilerinin eğitimlerinde kullanılarak, ameliyat ve diğer tedavi yöntemlerinde ciddi bir deneyim imkânı sağlanacaktır. Tıp fakültesi öğrencisi olan doktor adayları, cerrahi konularda pratik kazanabilecektir.

 

 1. Reklam

Sanal gerçekliğin nimetlerinden en hızlı yararlanacak sektörden birisi, reklam ve pazarlama dünyası olacaktır. Markalar, bu alana yatırım yapmaya başladılar, bile. Sanal gerçeklikle çekilecek reklam uygulamaları, özellikle sosyal medyada daha yoğun ilgi görecektir.

 

 1. Tatil/Seyahat

Daha önce gitmediğiniz ve görmek istediğiniz; bir ülke, bir şehir veya bir doğa harikası, sanal gerçeklik ile gezilebilir- görülebilir bir hale gelecektir. Turizmciler gelecekte, broşür dağıtmak yerine, sanal gerçeklik sayesinde ilgili tatil yöresine dair deneyim yaşatacaktır ve bu da satışlarının artmasını sağlayabilecektir.

 

 1. Eğitim

Sanal gerçekliğin uzaktan eğitim destekleyecek altyapısıyla, yakın gelecekte geleneksel eğitim- öğretimin ötesine geçilecektir. Öğrenciler, özel eğitim programlarıyla deneyim yaşayarak, daha hızlı bir şekilde öğreneceklerdir. Örneğin, sanal gözlükleri ile, tarih dersinde bir savaşın tam ortasında olunabilirken; sağlık dersinde de insan vücudunun içinde geziliyor olabileceklerdir.

 

 1. Askeriye

Askeriyede sanal gerçeklik ile eğitimlerin verilmesini sağlanacaktır. Öğrenciler, silah ve askeri teçhizatların kullanımını daha detaylı ve gerçekmiş gibi öğrenilebileceklerdir. Ayrıca, gece görüşü yapabilen sanal gerçeklik gözlükleri de eğitimlerde kullanılacaktır.

 

 1. Endüstri 4.0

Sanal gerçeklik, sanayinin birçok alanında kullanılacaktır. Örneğin, binlerce işçi bu cihazlardan eğitim alırken, maliyetler minimuma inerken, öğrenmedeki hata payı da azalacaktır. Acil durum prosedürleri veya tatbikatlar, sanal ortamlarda yapılacaktır.

 

 1. Emlak

Sanal gerçekliğin etkin kullanılacağı sektörlerden birisi de emlak sektörü olacaktır. Emlakçılar, bir evi veya arsayı satarken, bu uygulamadan yararlanacaklardır. Böylece, ev veya arsa satın almayı düşünenler, gayrimenkulü veya arsaları çok daha hızlı bir şekilde değerlendirerek, karar verebileceklerdir.

 

 1. Spor

Profesyonel sporcular, antrenman yaparken bu teknolojilerden yararlanacaktır. Örneğin, sporcunun hareketlerini kontrol eden ve eksiklikleri belirleyen bu teknoloji sayesinde, bireyler spor hayatlarına dair etkin destek alabileceklerdir.

 

 1. Sanat

Sanat alanında gerek sinema gerek tiyatro, gerek sergilerde “sanal gerçeklik” etkin şekilde kullanılacaktır. Örneğin, gelecekte çekilecek filmler, sanki filmin içindeymiş gibi izlenebilecektir. Konser alanlarına katılım yapılmayarak, müzisyenlerin performansları canlı olarak da takip edilebilecektir. Sergiler, oradaymış hissiyle gezilebilecektir.

CVK-Group-1.jpg
Dedeman-Holding-1.png
Elle-Ayakkabı-1.png
ENKA-İnşaat-ve-Sanayi-AŞ-1-1.png
Erpiliç-1.jpg
Hamidiye-Su-1.jpg
Kolin-Holding-1.png
Limak-Holding-1.jpg
Matraş-Deri-1.jpg
Microsoft-Türkiye-1-1.png
Milangaz-1.jpg
mudo-1.jpg
İKEA-1.png
İzmir-Gaz-1.png
Miele-Elektrikli-Aletler-1.png
Sizi Arayalım

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.
En kısa sürede uzman ekiplerimiz size
dönüş yapacaktır.

  ×

  Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.